WordPress SEO: Optymalizacja komentarzy ? co, jak i gdzie?

SEOKomentarze to jeden z najważniejszych elementów Twojego bloga stojącego na WordPressie. Komentarz internetowy przez słownik definiowany jest jako:

?Możliwość dana czytelnikowi podzielenia się swoją opinią w interaktywnej formie. W świecie internetu jest to jeden z najważniejszych czynników bezpośredniej komunikacji i wymiany zdań pomiędzy Interanutami.?

Komentarze są istotne nie tylko dlatego, że dzięki temu możesz dowiedzieć się gdzie zrobiłeś literówkę w tekście, gdzie palnąłeś jaką głupotę albo gdzie powstała spora niejasność. Musisz je doceniać przede wszystkim dlatego, że pokazują zaangażowanie userów. Zaangażowanie to najbardziej istotny czynnik warunkujący czy ludzie będą do Ciebie linkowali czy też nie. Pokazują Ci, że im zależy, rozpoczynają konwersację i tak dalej. Jedyne co musisz teraz zrobić to odpowiedzieć im  i zacząć budować swoistą więź. Nigdy nie ignoruj ludzi komentujących na Twoim blogu! Nawet na największe głupoty staraj się odpowiedzieć.

Jak możesz zachęcić ludzi do komentowania?

Najprostszy sposób na zachęcenie ludzi do czegokolwiek to najzwyczajniej w świecie po proszenie ich oto! Przygotuj krótką notkę napisaną ciekawym stylu, w którym zachęcać czytelników do wyrażenia swojej opinii i czy też podzielenia się własnymi spostrzeżeniami.

Całkowicie inna sprawa to wygląd linka do komentarzy. Czy jest to zwyczajne ?brak komentarzy?? A może bardziej chwytliwe ?brak komentarz. Podziel się swoją opinią!?? Z miejsca widać różnicę! Możesz dokonać tak prostych zmian poprzez otwarcie pliku index.php swojej skórki, odnalezienie pola comments_popup_link() i wpisanie odpowiedniego tekstu w nawiasy.

Buduj więź z komentującymi!

Kolejna rzecz, o której nie możesz zapomnieć to najzwyczajniejsze, ludzkie podziękowanie internautom za pozostawione przez nich komentarze. Oczywiście nie za każdym razem i do bardzo krótkich odpowiedzi, bo może to stać się irytujące dla samego Ciebie i wszystkich dookoła. Kiedy jednak ktoś trafia na Twojego bloga po raz pierwszy na pewno będzie to potraktowane jako miły gest.

Justin Shattuck myślał podobnie i stworzył plugin do WP o nazwie Comment Relish, który wysyła maila po napisaniu pierwszego komentarza przez zarejestrowanego użytkownika. Niestety rozszerzenie to nie jest już dalej rozwijane i najaktualniejsza wersja może nie współpracować z obecnymi edycjami WP. Inna metoda to stworzenie prostego pluginu, który przekierowuje do osobnej strony z ?podziękowaniami?. (http://yoast.com/wordpress/comment-redirect/ – przykładowy plugin tego typu).

Zachęć do pozostania w dyskusji

Jeżeli ktoś zabrał już głos w dyskusji to teraz Twoim zadaniem jest zachęcenie go, aby szybko z niej nie rezygnował. W tym momencie niezbędny okaże się plugin pozwalający na subskrybowanie komentarzy. Dzięki temu kiedy pod danym postem pojawi się jakikolwiek nowy komentarz wtedy użytkownik zostanie o tym poinformowany mailowo.

Dzięki temu konwersacja może naprawdę mocno się rozwinąć i przez długi czas żyć własnym życiem. Każdy użytkownik to potencjalnie inny punkt patrzenia, wiele różnych opinii i zwiększona szansa na pozyskanie linków prowadzących do Twojego posta lub bloga.