SEO Podstawy: Czy linki na stronie mogą negatywnie wpłynąć na rankingi?

SEOPrzez ostatnie lata ludzie ze świata SEO wielokrotnie debatowali nad tematem linków oraz ich wpływu na pozycję danej strony w wynikach wyszukiwania. W jak dużym stopniu odnośniki ze ?złych witryn? pomagają mojej stronie? Co z linkami nofollow ? czy mają jakiekolwiek znaczenie? W momencie gdy algorytmy wyszukiwania są cały czas aktualizowane, wpływ zmiennych związanych z linkami cały czas ulega zmianie. Znalezienie odpowiedzi na powyższe pytania może zdecydować o sukcesie lub porażce witryny, warto więc na nie odpowiedzieć przed przejściem do wdrażania strategii SEO

Linki Nofollow na Twojej stronie nic Ci nie zrobią

Matt Cutts w zeszłym roku poruszał ten temat. Stwierdził, że jeżeli spamujemy tysiące stron linkami do naszej witryny, wtedy może to wpłynąć na nas negatywnie ? jeżeli podjęte zostaną przeciwko nam ręczne akcje ze strony webspam teamu. Czy to oznacza, że musisz przejrzeć wszystkie linki wychodzące na swojej stronie i zmienić ich atrybuty na nofollow, aby być bezpiecznym? NIE.

Nie polecam takiego rozwiązania, niektóre linki bowiem warto śledzić. Linki to bardzo ważne głosy i wartościowe witryny na pewno na nie zasługują. Dodatkowo, ustawiając dla wszystkich odnośników atrybut nofollow możesz zostać odebrany przez innych jako samolubny i sam nie uzyskasz linków dofollow.

Powinieneś zachęcać swoich czytelników do klikania w linki ? nawet te nofollow. Aby tego dokonać testuj różne nagłówki, pamiętaj o mediach społecznościowych lub nie zdradzaj wszystkiego w tytule.

Google usuwa limit 100 linków

Google kiedyś posiadała zasadę, według której bot wyszukiwarkowy mógł nie zaindeksować strony jeżeli wykrył na niej ponad 100 odnośników. Od tego czasu Internet jednak ewoluował ? strony są coraz większe, posiadają coraz więcej treści, co prowadzi do większej ilości odnośników.

Z powodu tych zmian, Google zrezygnował z wcześniejszej zasady i zniósł limity. Matt Cutts ostrzega jednak właścicieli stron i zachęca do utrzymywania zrównoważonej liczby linków ? przesada nie jest zalecana.

Nie zmienia to faktu, że jeżeli na stronie znajdowało będzie się zbyt dużo linków wyglądających jak SPAM, wtedy Google może wyciągnąć konsekwencje. Pamiętaj, że PageRank przyznawany jest również na podstawie odnośników wychodzących z jednego miejsca. Im więcej linków, tym mniej Google Juice spłynie na każdy z osobna.

Kiedy linki wychodzące mogą wyrządzić krzywdę?

Zbyt duża ilość odnośników może zmniejszyć przejrzystość. Gdy co druga fraza jest podświetlona i podkreślona, wtedy może to odstraszyć użytkowników. Pamiętaj, żeby linkować jedynie do ważnych miejsc ? postaw się na miejscu swoich użytkowników i zadaj następujące pytania samemu sobie:

  • Czy poniższy link pomógłby mi jako użytkownikowi?
  • Czy link wyjaśnia jakieś zagadnienie?
  • Czy w tym artykule nie ma już podobnego odnośnika
  • Czy znam inne źródło, do którego mógłbym zalinkować?

Jak treści są rankingowane w SERPach gdy nie prowadzą do nich praktycznie żadne linki?

Google rankinguje strony na podstawie znajdujących się na nich treści. Jeżeli żaden odnośnik do nich nie prowadzi mogą być jednak cały czas umieszczane w SERPach. Wystarczy, że będą wpasowywały się w treści w strony, na której się znajdują oraz w jej jakość.