Podstawowe informacje o linkbuilding

LinkbuildingJedną z najważniejszych częścią każdej kampanii SEO jest pozyskiwanie jak największej ilości linków kierujących do Twojej domeny. Linki są rzeczywistą miarą siły w globalnej sieci. Widać to praktycznie na każdym przykładzie ? na pewno wielokrotnie spotykałeś się ze stronami o słabej, wręcz spamerskiej treści, które przewyższały w rankingach wyszukiwarkowych domeny wartościowe. Wszystko to ?sprawka? odnośników!

  • Wiesz więc, że musisz pozyskiwać linki. Jaki jest jednak najlepszy sposób, aby tego dokonać?
  • Pozyskać odnośniki z witryn związanych z Twoją branżą
  • Posiadać linki kierujące do najbardziej zagnieżdżonych adresów URL Twojej witryny
  • Nie rób wszystkiego jednocześnie ? lepiej rozłożyć poszczególne działania w czasie
  • rozważ skorzystanie z linków płatnych oraz organicznych
  • pozyskuj link z podobnych tematycznie stron

Budując autorytet witryny w sieci, należy zawsze dążyć do pozyskiwania odnośników z witryn działających w tej samej branży. Google przywiązuje większą wagę do linków powiązanych tematycznie, szczególnie gdy wychodzą one ze stron o wyższym autorytecie (PageRank powyżej 6).

Oczywiście jeżeli linkują do Ciebie strony będące totalnym przeciwieństwem tematycznym nie musisz się przejmować. Jeżeli jednak masz wybór między ogólnym blogiem, a blogiem powiązanym z Twoją branżą zawsze wybieraj ten drugi!

?Głębokie? linki równie ważne

Kiedy pozyskujesz linki z innych stron staraj się, aby nie kierowały tylko i wyłącznie do strony głównej. Zamiast tego niech odsyłają do stron z treścią, która powinna być lepiej wypozycjonowana w wyszukiwarce. Poprzez zdobywanie linków kierujących bezpośrednio do podstron pokazujesz botom wyszukiwarkowym, że:

  • Twoja strona posiada przydatne treści
  • Konkretna podstrona Twojej witryny została uznana przez innego użytkownika sieci za przydatną
  • Im więcej linków kieruje do postrony tym silniejsze będzie przekonanie algorytmu, że należy umieścić ją na wysokich pozycjach

Wszystko z umiarem!

O ile każdy link jest dobrym linkiem, to pozyskanie 10 tysięcy odnośników w przeciągu tygodnia nie przyniesie tak zadowalających efektów jak pozyskanie 10 tysięcy odnośników na przestrzeni pół roku. Kiedy do strony nagle linkuje ogromna ilość odnośników wtedy wyszukiwarka otrzymuje jasny sygnał, że prowadzone mogą być nieetyczne praktyki podbicia wyników wyszukiwania. Istnieją oczywiście wyjątki, lepiej jednak stosować długoterminowe podejście i pozyskiwać linki z głową ? szczególnie gdy Twoja strona nie ma więcej niż dwóch lat.

Przygotuj plan, w którym określasz ile linków chcesz pozyskać i poświęć na jego realizację kilka godzin w tygodniu w przeciągu następnych miesięcy. W ten sposób pokażesz wyszukiwarkom, że Twoja strona stopniowo zdobywa popularność i cały czas pozyskuje nowe linki zwrotne (jeden z najlepszych wyznaczników dobrej jakościowo strony!).

A co z płatnymi linkami?

Przekonanie kogoś, aby linkował do Twojej strony za darmo może być czasami naprawdę trudne, szczególnie jeżeli jesteś z bardzo konkurencyjnej branży. W takim przypadku możesz rozważyć zakup określonej ilości linków każdego miesiąca.