Jak nie podchodzić do usuwania linków?

SEOOd momentu wprowadzenia algorytmu Pingwin w 2012 roku, wszyscy pozycjonerzy, którzy od lat budowli ?średnią-jakościowo? bazę linków oraz przedsiębiorstwa pozyskujące odnośniki w nienaturalny sposób zaczęły prowadzić działania dążące do ich usunięcia.

Jako, że widziałem już skuteczne kampanie usuwania linków nie chciałbym od razu stwierdzić, że jest to zły pomysł. Cały czas mają miejsce i można w ich przypadku zaobserwować szereg pozytywnych efektów ? odcięcie się od całego wiadra nieprzydatnych lub wręcz szkodliwych odnośników (pornografia, farmaceutyka, hazard, itp.). Muszę jednak zwrócić uwagę na fakt, że istnieją różne sposoby usuwania linków ? nie wszystkie z nich są odpowiednie.

Po kilku wystąpieniach Matta Cuttsa, który ostrzegał ludzi przed manipulacyjnymi wpisami gościnnymi wydaje mi się, że przyda się głos rozsądku stopujący poszczególne osoby przed wyrządzeniem sobie jeszcze większej krzywdy niż dobra.

Upadek wpisów gościnnych

Stare taktyki SEO już dawno straciły swoją efektywność. Doprowadziło to do tego, że bardzo dużo osób zainteresowało się wpisami gościnnymi jeżeli chodzi o pozyskiwanie linków. Wiele osób wykorzystało odpowiednio tą wyjątkową możliwość ? budowania relacji z konkretnymi stronami, pozyskiwanie ważnych odbiorców i budowa wartościowego trafficu. W takim przypadku pozyskać można jednak bardzo mało linków.

Ludzie zaczęli więc kombinować jak zwiększyć ilość odnośników przychodzących dzięki wpisom gościnnym. Doprowadziło to do spadku jakości tego typu treści w internecie i obecnie są one zazwyczaj jednym wielkim spamem marketingowym.

Automatyczne usuwanie linków

W przypadku usuwania zbędnych i złych linków jestem za pełną automatyzacją tego procesu ? istnieją narzędzia, które bardzo dobrze sprawdzają się w tym zakresie czemu więc z nich nie skorzystać?

Nie możemy jednak całkowicie zaufać automatom ? nie będą one nigdy tak dobre jak para ludzkich oczu. Nie chcemy usuwać bowiem tylko i wyłącznie odnośników ze stron o niskim autorytecie, ale również hiperłącza pochodzące z witryn w żaden sposób niepowiązanych tematycznie.

Bardzo często w przypadku usuwania linków musisz osobiście skontaktować się z właścicielem danej witryny. Automat nie wykona tego za Ciebie.