5 informacji, które powinieneś posiadać na temat swoich konkurentów

SEOKonkurencja odgrywa na rynku ogromną rolę. Podobnie z resztą jak informacja o poczynaniach rynkowych rywali. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu chcąc dowiedzieć się jak idzie naszym oponentom i jak sobie radzą podglądalibyśmy ich okna wystawowe. Dzisiaj w czasach e-commerce wszystko się zmienia, również praktyki zdobywania informacji na temat konkurencji.

Dzisiejszym, nowym oknem wystawowym, stała się między innymi strona internetowa. Każdy z nas regularnie przegląda witryny konkurentów sprawdzając co wychodzi im lepiej, co gorzej i szukając pomysłów na poprawę swojej oferty.

Właśnie dlatego chciałem przyjrzeć się dzisiaj 5 najważniejszym informacjom, które powinieneś pozyskać na temat swoich konkurentów rynkowych w branży internetowej!

Nie zapominaj o podstawowych narzędziach!

Istnieje wiele prostych i skutecznych sposobów na osądzenie aktywności rynkowej danego podmiotu w sieci. Nie chodzi tutaj bezpośrednio o SEO ? chociaż też dostarcza wiele interesujących informacji. Chcąc uzyskać szybki obraz działalności konkurenta skorzystaj z Google Alerts. Możesz ustawić powiadomienia dla całego segmentu rynku lub pojedynczych firm. Całość jest darmowa, zajmuje kilka chwil a pozwoli pozostać Ci na bieżąco.

Szukając sprecyzowanych informacji przeglądaj natomiast branżowe blogi. W dzisiejszych czasach praktycznie każda nisza lub branża posiada ogromną ilość tego typu blogów. Chcąc być na czasie musisz je regularnie czytywać.

Linki

Wchodząc na stronę konkurenta i obserwując komentarze możesz zauważyć jakie osoby odwiedzają konkurencyjną witrynę i do jakich witryn linkują. Dzięki temu będziesz miał pogląd jak wygląda pod względem jakościowym baza linkowa konkurencji i zadziałać pod kątem optymalizacji własnej bazy.

Musisz jednak pamiętać, że obecnie linki mogą wyrządzić więcej krzywdy niż dobroci ? właśnie dlatego powinny być odpowiednio pozyskiwane.

Frazy kluczowe

Z całą pewnością wiesz kto jest Twoim głównym rywalem. Czy zdajesz sobie jednak sprawę kto odbiera CI ruch poprzez obleganie mniejszych, niszowych i mniej popularnych fraz? Bardzo często przeszukiwanie na własną rękę jest w tym zakresie nieskuteczne.

Na szczęście istnieje szereg darmowych serwisów analizujących słowa kluczowych. Chcąc skorzystać jednak z długoterminowego raportowania i subskrypcji zazwyczaj będziemy musieli opłacić miesięczny lub roczny abonament. Jest to jednak opłacalna inwestycja ? słowa kluczowe odgrywają bowiem niezwykle ważną rolę w strategii SEO. W e-handlu nie tylko pozwalają odkryć, które produkty cieszą się największą popularności, ale również gdzie istnieją najkorzystniejsze możliwości zarobku.

Budżet i cele kampanii PPC

Organiczne rankingowanie wykorzystujące frazy kluczowe jest niezwykle efektywne jednak największe wyszukiwarki internetowe powoli zmieniają te podejście nastawiając się na płatne kampanie.

Popularnym rozwiązaniem są między innymi kampanie PPC. Ich efektywność nie jest tak duża jak jeszcze kilka lat temu albo cały czas pozwalają na trafienie do skonkretyzowanego targetu. Wiedząc ile Twoi konkurenci wydają na kampanie PPC oraz w jakich klientów celują może okazać się niezwykle istotne.

Patrzenie poza własną ?ladę?

Oczywiście możesz zapomnieć o wszystkich tych czynnikach i działać jak dotychczas. Prędzej czy później konkurencja Cię jednak silnie zdominuje, przynajmniej pod względem promocji w wyszukiwarkach. Ostatecznie doprowadzi to do zmniejszenia ilości odwiedzin, konwersji oraz liczby zakupionych produktów powoli rozkładając Twój biznes.

Odpowiednio dobrane i przeanalizowane wskaźniki SEO pozwolą Ci uzyskać wiele pożytecznych informacji o konkurencji. Nie zapominaj o tym i skorzystaj z dodatkowych narzędzi ułatwiających walkę z rynkowymi oponentami.